Tajemnica dobrego ciasta na pizzę

Strona główna / Blog

Tak, jak podstawą domu są fundamenty, tak w pizzy najważniejsze jest ciasto. Oczywiście, możemy rozpocząć dyskusję na temat rangi ważności składników, sosu i spodu pizzy, jednak wychodzimy z założenia, że najważniejsze jest to, co musi utrzymać sos i wszystkie smakowite składniki. Jak zrobić ciasto, które utrzyma naładowanie dodatkami aż po same brzegi?

Mąka do pizzy

Tajemnicą dobrej pizzy jest ciasto, a jego sekretem mąka! Nie otwieramy szafki w kuchni i nie wyciągamy pierwszego lepszego pojemnika czy worka z tym składnikiem. My potrzebujemy takiej mąki, która nada naszemu ciastu puszystości i lekkości. Szczęśliwi ci, którzy mogą użyć tej lokalnej włoskiej do pizzy typu 0 lub 00. Pozostali początkujący i zaawansowani polscy pizza masterzy sięgają po mąkę pszenną typu 450. Jeśli natomiast lubimy ciasto cienkie i kruche, możemy sięgnąć po mąkę typu 550.

Zobacz: Domowy piec do pizzy – dlaczego musisz go mieć?

Drożdże do pizzy

Wybór w tym przypadku jest o wiele łatwiejszy niż ma to miejsce w przypadku mąki. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że do powstania ciasta na pizzę potrzebne są drożdże. I tutaj mamy dwie możliwości – suszone lub świeże. Pomożemy Wam podjąć tę jakże ciężką decyzję.

Drożdże świeże sprzedawane są w kostkach po 10 dag, wystarczy skruszyć je w palcach i wymieszać z ciepłą wodą. Drożdże suszone sprzedawane są w saszetkach, aktywuje się je również przez rozpuszczenie w ciepłej wodzie. Które wybrać? Świeże należy zużyć do 3 dni od otworzenia, suszone mogą poczekać na nas nawet 2 miesiące.

Przepis na ciasto na pizzę

Zanim podzielimy się z Wami przepisem na pizzę – naszym zdaniem – idealną, przywołajmy kilka pomocnych wskazówek. Zamiast zwykłego cukru możecie poeksperymentować z trzcinowym, a zamiast klasycznej soli możecie użyć zdrowszej, himalajskiej. Drożdże rozpuszczą się zarówno w ciepłej wodzie, jak i w ciepłym piwie, a im więcej oliwy dodamy do ciasta, tym bardziej będzie ono kruche.

Zobacz: Szara eminencja pizzy – sos!

Podajemy Wam przepis na 2-3 pizze, które zrobicie w piecu G3Ferrari. Zatem przygotujcie 330 g mąki, 180 ml letniej wody lub letniego piwka, 4 g soli, łyżkę oliwy, łyżeczkę cukru, 4 g drożdży.

Składniki przesypujemy do miski i łączymy – albo mikserem, albo ręką. Gdy będzie miało gładką konsystencję i bez problemu odlepi się od naszej ręki, odstawiamy je w misce przykrytej ręcznikiem i dajemy mu godzinkę na wyrośnięcie. Po tym czasie dzielimy ciasto na 2 lub 3 porcje – dokładnie tyle, ile pizz chcielibyśmy zjeść tego lub następnego dnia (ciasto można mrozić lub przetrzymać dobę w lodówce). Kawałki ciasta formujemy w kuleczkę i przykrywamy ściereczką lub dajemy do zamrażalnika. Kulki rozrabiamy na okrągłe placki i lecimy z sosem oraz dodatkami.